Стартапи в 13 реченнях від Пола Грема
Пол Грем, відомий підприємець і засновник Y Combinator, любить повторювати принцип, якому навчився від Пола Бухейта: краще зробити кількох людей дуже щасливими, ніж багатьох - трохи щасливими. Ось 13 ключових порад для стартаперів від Пола Грема:
- Вибирайте класних співзасновників.
Співзасновники для стартапу - як локація для нерухомості. Ви можете змінити все, крім цього. Успіх стартапу майже завжди залежить від його засновників.
- Запускайтесь швидко.
Справа не в тому, щоб першим вийти на ринок, а в тому, що ви не почнете по-справжньому працювати, поки не запуститесь. Запуск навчить вас, що насправді треба було будувати.
- Дозвольте ідеї розвиватися.
Не думайте, що стартап - це просто втілення блискучої початкової ідеї. Як і в есе, більшість ідей з’являються в процесі реалізації.
- Зрозумійте своїх користувачів.
Уявіть успіх стартапу як прямокутник: одна сторона - кількість користувачів, інша - наскільки ви покращуєте їхнє життя. Друга сторона під вашим контролем, і вона впливає на першу.
- Краще мати кількох фанатів, ніж багато байдужих користувачів.
Спочатку зосередьтесь на тому, щоб повністю задовольнити потреби невеликої групи користувачів. Легше розширювати аудиторію, аніж рівень задоволеності.
- Вражайте клієнтським сервісом.
Люди звикли до поганого обслуговування. Здивуйте їх своєю турботою. На ранніх етапах це також допоможе вам краще зрозуміти користувачів.
- Що міряєш, те й росте.
Просте вимірювання чогось магічним чином покращує це. Хочете більше користувачів? Почніть щодня відмічати їх кількість на великому аркуші.
- Економте гроші.
Багато стартапів помирають, бо в них закінчуються гроші. Економність дозволяє вам швидше експериментувати і довше триматися на плаву.
- Досягніть “рамен-прибутковості”.
Це коли ви заробляєте достатньо, щоб покрити базові витрати засновників. Це змінює ваші стосунки з інвесторами і піднімає бойовий дух.
- Уникайте відволікань.
Особливо тих, які приносять гроші зараз - підробітків, консультацій. Навіть збір коштів може відволікати. Зосередьтесь на головному.
- Не падайте духом.
Хоч стартапи часто “вмирають” через брак грошей, справжня причина - втрата фокусу через деморалізацію. Усвідомте цей тягар і свідомо боріться з ним.
- Не здавайтесь.
У стартапах наполегливість часто важливіша за талант. Ви можете досягти дивовижних результатів, просто не здаючись і постійно адаптуючи свою ідею.
- Будьте готові, що угоди зриваються.
Не покладайте всі надії на одну велику угоду. Ставтесь до них як до фонових процесів - ігноруйте, поки вони не завершаться.
І найголовніше - розумійте своїх користувачів. Це ключ до всього. Ваше завдання - створювати цінність, покращуючи життя користувачів. Найскладніше - зрозуміти, що саме їм потрібно. Коли ви це знаєте, все інше - лише питання зусиль.
Пам’ятайте: навіть коли все навколо валиться, наявність лише 10 користувачів, які обожнюють ваш продукт, може стати тим, що допоможе вам рухатися вперед.